Değişen Balkon Dönüşen Hayat

Değişen Balkon Dönüşen Hayat

Günün koşuşturması, değişen iş ve yaşam koşullarıyla birlikte artan konfor ve keyifli mola arayışları, ev yaşamında da yenilikleri beraberinde getiriyor. Balkonlar, yeni tasarım uygulamalarıyla yaşantımıza yeni bir soluk katıyor

Geçmiş yıllarda balkonların ardiye olarak kullanıldığı çok ev vardı. Ancak iş yoğunluklarının artması, insanların ev yaşantısında daha çok konfor ve soluklanma arayışı, balkonları yapıların gözde mekanları konumuna getirdi.

Artık özel tasarım uygulamalarıyla şekillenen balkonlar, hem konforlu dinlenme alanlarına hem de doğayla buluşma noktasına dönüşüyor. Balkonu bir yaşam alanına dönüştüren uygulamalar da artık birer tasarım projesi olarak ele alınıyor.

Evdeki Doğa Parçası

Balkonlar doğa ile bütünleşmek için insanlara farklı ve kullanışlı seçenekler sunuyor. Balkonlarını, çiçek ve bitki yetiştiriciliğinin mikro mekanlarına dönüştüren ev sakinleri, genelde daha az ilgi isteyen türleri tercih ediyor. Balkonlarda güneş ve oksijene doğrudan ulaşarak daha sağlıklı büyüyen bitki ve çiçekler, dekoru tamamlayan tasarım unsuru görevi de üstleniyor.

Duvarlara monte edilecek farklı tasarımlı raflar, daha küçük türler için iyi bir yer tercihi sunarken, alandan tasarruf edilmesini sağlıyor. Büyük türdeki bitkiler de balkonların köşelerine yerleştirilerek, mahremiyeti sağlayan doğal bir duvara dönüşüyor. Balkonlar artık yemeklerde kullanılabilen çeşitli ot ve baharatların yetiştirilmesi için de uygun alanlar sunuyor.

Renk ve Tasarımın Gücü

Balkon tasarımında en önemli unsurlardan biri renk ve mobilya seçimi. Ahşap mobilyalarınızın üzerinde kullanacağınız yeşil minderler, doğa ile uyumun ilk adımı olarak görülebilir. Uzmanlar, günün stresinden arınmak ve daha mutlu hissetmek için sarının tercih edileceğini belirtiyor. Zihinsel faaliyetleri etkileyen sarı renkli bir balkonda verimli çalışma yapmak da mümkün…

Mobilya tercihinde balkonların boyutları belirleyici oluyor. Konfor, boyut ve işlevsellik kriterleri göz önüne alınarak yerleştirilen mobilyaların katlanabilir ve modüler olması mekan kullanımına esneklik kazandırıyor.

Son dönemdeki balkon tasarımlarında, eski mobilyalara da işlev kazandırıldığı görülüyor. Kullanılmayan halı, radyo, vazo ve benzeri eşyalar balkonlara farklı bir görünüm kazandırabiliyor.

Küçük Balkon Büyük Dünya

Bir çalışma yeri, rahatlama köşesi, eğlence veya yemek bölümü olabilmesi, balkonlarıevlerin en değerli alanlarından birine çeviriyor. Küçük balkonda doğru tasarım size büyük bir dünya sunabiliyor. Örneğin; “ev-ofis” çalışanlar için küçük kapalı balkonlarda duvara montelenecek bir masas ve katlanabilir bir sandalye keyifli bir çalışma alanı oluşturabilir. Yaratıı alanlarda çalışanlar için küçük bir balkonu, doğru ışıklandırma ile stüdyo olarak kullanmak dahi mümkün.

Alternatif Çözümler

Balkonlar, kitap kurdu olanlara da yeni bir mekan sunuyor. Kitaplarını eve sığdıramayanlar, kapalı balkonlarını kütüphane yapabiliyor. Duvarlara montelenebilir raflarla kitaplar balkonda muhafaza edilirken bir puf ya da küçük bir koltuk ve uygun lamba ile yeni bir kitap köşesi oluşturmak mümkün…

Balkonunda sadece duvarları hareketlendirecek formüller arayanalar için en ideal çözüm, uygun raf sistemleriyle başta kaktüs olmak üzere, dış etkenlere dayanıklı bitkiler ve renkli çiçeklerle duvarları yeşillendirmek…

Teras Keyfi

Balkonların aksine daha büyük bir alana sahip olan teraslar ise tasarım açısından daha fazla imkan sunuyor. İç Mimar Aybike Erdoğan, bu balkonların tasarımıyla ilgili pratik tavsiyelerde bulunuyor: “Teraslarda mobilyalar güneş, yağmur gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olması gerektiğinden demir veya beton ürünlerden seçilmelidir. Minderlerle desteklenerek konfor sağlanabilir. Kapalı teraslarda ise en önemli konu, çiçeklerin uzun ömürlü olması için iç kısmına çürümeyen malzemeden koruma yapmaktadır. Camları da kayar cam olarak dekore etmek, güneşin ve suyun olumsuz etkilerini önleyecektir.”

Kaynak: TOKİ Haber Dergisi; Temmuz 2017

Bu gönderiyi paylaş